Can Kıraç

Yönetim Politikaları

Can Kıraç
Yönetimde Başarı Yolları

MERHABA KÜRESEL REKABET !
DÜNYA PAZARLARINDA ÖNEMİ ÖN PLANA ÇIKAN REKABET İŞ DÜNYASINDA FİYAT DÖNEMİNİ BAŞLATMIŞ BULUNMAKTADIR. ARTIK, PAZARLIK MASALARINDA TEKNOLOJİDEN ÖNCE FİYAT FAKTÖRÜ MÜZAKERE EDİLMEKTEDİR. GELİŞMİŞ VE GELİŞEN ÜLKELER,1980 'Lİ YILLARDA KÜRESEL GENİŞLEMEYE AYAK UYDURARAK,HER ALANDA ÖNEMLİ BÜYÜK YATIRIMLARA YÖNELMİŞLERDİR. ANCAK, DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ DURAKLAMAYLA BERABER, HEMEN BÜTÜN SANAYİLEŞMİŞ ÜLKELERDE, FAZLA KAPASİTELERLE KARŞI KARŞIYA KALINMIŞTIR. GELİŞMİŞ ÜLKELERİN BÜYÜK SANAYİ KURULUŞLARINCA BAŞLATILAN KÜRESELLEŞME POLİTİKALARI İSE DURUMU DAHA DA AĞIRLAŞTIRMIŞTIR. BU ORTAMDA, KALİTELİ BİR MALI , RAKİPLERİN FİYATININ ALTINA DÜŞEREK SATMA İMKANINIZ YOKSA İŞİNİZ BİTMİŞ DEMEKTİR !

TABİİ, TEKNOLOJİ ÖNEMİNİ KAYBETMİŞ DEĞİLDİR. FAKAT,BU AŞAMADA TEKNOLOJİNİN, FİYAT MEKANİZ MASININ YÖNETİMİNE GİRDİĞİNİ KABUL ETMEMİZ GEREKMEKTEDİR. ARTIK, ÖNEMLİ OLAN HUSUS BELİRLİ STANDARTTAKİ BİR MALI VEYA HİZMETİ EN UYGUN FİYATA PİYASAYA SUNABİLMEKTİR. İŞTE, TÜRK İŞ DÜNYASI, BÖYLE BİR ORTAMDA İÇ VE DIŞ REKABETE AÇILMIŞ BULUNMAKTADIR.

DÜNYA BÜYÜK BİR HIZLA İLERLEMEKTEDİR. BU DURUMDA, BİZİM GİRİŞİMCİLERİMİZİN VE PROFESYONEL YÖNETİM KADROLARIMIZIN;

-İLERİYE DÖNÜK POLİTİKALARINI -VİZYON'LARINI-ANA HATLARI İLE VE AÇIK BİR ŞEKİLDE BELİRLEMELERİ,
-İŞLETMELERİNDEKİ VERİMLİLİKLERİNİ EN ÜST DÜZEYE ÇIKARACAK ÖNLEMLERİ UYGULAMAYA KOYMALARI,
-PAZAR ŞARTLARINDAKİ ANİ DEĞİŞİMLERE AYAK UYDURACAK ESNEKLİĞİ SÜR'ATLE KAZANMALARI GEREKMEKTEDİR.

DEĞİŞİMİ GERÇEKLEŞTİRMEK KOLAY DEĞİLDİR !
İNSANLAR STATÜKOCU'DURLAR !
İNSANLARIN STATÜKOCU TEMEL İÇGÜDÜLERİ , PATRONLARIN VE YÖNETİM KADROLARININ DÜŞÜNCE SİSTEMLERİNDE DE YER ETMİŞ BULUNMAKTADIR. İŞ DÜNYAMIZDAKİ YENİLİĞE DÖNÜK LİDER YÖNETİCİLERİN , HER YENİ GÖRÜŞE KARŞI BİR DİRENÇLE KARŞILANACAKLARINI BİLEREK YOLA ÇIKMALARI VE BU UĞURDA MÜCADELEYİ GÖZE ALMALARI GEREKMEKTEDİR.

KÖKLÜ DEĞİŞİM HEDEFLERİNE ULAŞMAK İÇİN KADEMELİ YUMUŞAK GEÇİŞLER, ZAMAN İÇİNDE HEDEFİN KAYBEDİLMESİNE SEBEP OLABİLMEKTEDİR. BU YÜZDEN, KÖKLÜ DEĞİŞİM UYGULAMALARI İNKİLAPÇI BİR İNANÇLA VE İNATLA ELE ALINMALIDIR. BÖYLE BİR MÜCADELEDE, KARAR KADEMELERİ ; TAM BİR DAYANIŞMA İÇİNDE BULUNMALI, BİRBİRLERİNE AÇIK GÖRÜŞLÜ DAVRANMALI, ÜNVANLARININ VE YETKİLERİNİN ARKASINA SAKLANMADAN KARŞI GÖRÜŞLERİ ALGILAMAYA HAZIR OLMALIDIRLAR.

BİR İŞLETME YÖNETİCİSİNİN ÖNEMLE İZLEMESİ GEREKEN ÜÇ TEMEL FAKTÖR ŞUNLARDIR :
-MÜŞTERİNİN MUTLULUĞU,
-ÇALIŞANLARIN MUTLULUĞU,
-İŞLETMİNİN NAKİT AKIŞI .

*MÜŞTERİ MUTLULUĞU İŞLETMENİN PAZAR PAYINI BÜYÜTECEKTİR.
*ÇALIŞANLARIN MUTLULUĞU VERİMLİLİĞİ ARTTIRACAKTIR.
*NAKİT AKIŞINDAKİ DENGE İŞLETMENİN MALİ GÜCÜNÜ DESTEKLİYECEKTİR. ÇALIŞANLARDAN İSTENİLEN VERİMLİLİĞİ ELDE ETMEK İÇİN ONLARI: SIKI BİR YARIŞMAYA SOKMAKTAN DAHA ETKİLİ BAŞKA BİR YOL YOKTUR. ÇITA DAİMA BİR ÇENTİK YUKARIYA ÇIKARILARAK İŞLETME BÜTÜN KADEMELERİYLE YARIŞA SOKULMALIDIR. YARIŞA KATILIM İNSANLARI HEYECANLADIRACAK VE ONLARA BAŞARIDAN PAY ALMA ZEVKİNİ TATTIRACAKTIR. ÖNEMLİ OLAN HUSUS, ÇALIŞANLARIN SİSTEMİN İŞLEMESİNE KATKIDA BULUNDUKLARINI HİSSETMELERİNİ SAĞLAMAKTIR. İNSANLAR KENDİLERİNE DEĞER VERİLDİĞİNİ HİSSETTİKLERİ NİSPETTE DAHA VERİMLİ ÇALIŞMAKTADIRLAR. BİR İŞLETMEDE ÇALIŞANLAR, KENDİLERİ İÇİN EN DEĞERLİ VARLIĞIN MÜŞTERİ OLDUĞU ŞUURUNU ASLA KAYBETMEMELİDİR. ÇÜNKÜ, ÇALIŞMA GÜVENCESİ MÜŞTERİNİN DEVAMLILIĞI İLE MÜMKÜNDÜR. HİÇBİR İŞLETME İNSANLARA İŞ BULMA GÜVENCESİ VEREMEZ. İŞ GÜVENCESİ , İŞLETMENİN DEVAMLILIĞI İLE TEMİNAT ALTINA ALINABİLİR. BİR İŞ YERİNDE ULAŞILMASI GEREKLİ OLAN BİĞER BİR HEDEF ÇALIŞANLAR ARASINDA KARŞILIKLI GÜVEN DUYGUSUNUN SAĞLANMASIDIR. GÜVEN DUYGUSU BAŞARININ SIRRIDIR. GÜVEN'İN KAYNAĞI FİKİRLERİN SERBESTÇE TARTIŞILABİLMESİDİR. HÜNER, ÜRETİLEN FİKİRLERİN VE BELİRLENEN KARARLARIN KATI-LIMCI BİR ORTAMDA OLUŞMASININ SAĞLANMASIDIR. YENİLİĞE AÇILMAK İSTENEN BİR ORTAMDA KENDİNİZİ NASIL HİSSETTİĞİNİZİ BİLMEK, ATACAĞINIZ ADIMLAR BAKIMINDAN HAYATİ BİR ÖNEM TAŞIMAKTADIR. YENİ YAKLAŞIMLARDAN ETKİLENMİYOR VE BUNLARA KATILIMDAN HEYECAN DUYMUYORSANIZ, SİZİN DEVRİNİZ KAPANMIŞ DEMEKTİR. BU DURUMDA EN DOĞRU KARAR, YÖNETİMİ YENİ LİDERLERE BIRAKMAK OLMALIDIR.

SİZ HANGİ TİP YÖNETİCİSİNİZ ?
ESKİ TİP YÖNETİCİLER ; NEYİN, NASIL VE NE ZAMAN YAPILACAĞINI BELİRLİYEN BİR YAPIYA SAHİPLERDİR.

YENİ TİP YÖNETİCİLER İSE, KONUYU VE SORUNU AÇIKLAYARAK BUNUN NASIL ÇÖZÜMLENECEĞİ KARARINI İLGİLİLERE BIRAKMAYI TERCİH ETMEKTEDİRLER. ESKİ TİP YÖNETİCİ;

-PATRONUN VEYA KENDİ GÖRÜŞÜNÜ ÖNE ÇIKARIR,
-EMİR KUMANDA ZİNCİRİ İÇİNDE KALIR,
-BİLGİLERİ KENDİNE SAKLAR,
-ORGANİZASYON KURALLARININ SINIRLARI İÇİNDE ÇALIŞIR,
-BELLİ BİR ALANDA UZMANLAŞMAYI TERCİH EDER,
-ARKADAŞLARININ UZUN SÜRELİ ÇALIŞILMASINI BEKLER.

YENİ TİP YÖNETİCİ;
-KENDİNİ; DESTEKLEYİCİ (SPONSOR), TAKIM KAPTANI OLARAK GÖRÜR,
-DOĞRUDAN İŞİ YAPACAK OLANLA TEMASA GEÇER,
-ORGANİZASYONUN YAPISINI PAZARIN İHTİYACINA GÖRE DÜZENLER,
-KARARLARIN ALINMASINA ÇEVRESİNİN KATILIMINI SAĞLAR,
-BİLGİLERİ PAYLAŞIR,
-YÖNETİCİLİK DİSİPLİNİNİ ÖN PLANA ÇIKARIR,
-ARKADAŞLARINDAN SONUÇ ALINMASINI BEKLER.

BİR İŞİ YAPMAYI DÜŞÜNMEK ÖNEMLİ BİR KARARDIR. ANCAK, İŞİ BAŞARMAK İNSANI HEDEFİNE ULAŞTIRIR. BUGÜNÜN HIZLA DEĞİŞEN DÜNYA ORTAMI İÇİNDE, YÖNETİCİLERDE GÖRÜŞ DERİNLİĞİNE -PERSPEKTİF YETENEĞİNE HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

NASIL BAŞARILI OLUNUR ?
NEDENSE, BANA SORULAN SORULARIN BAŞINDA BAŞARILI OLMANIN SIRLARI (!) GELMEKTEDİR!
BEN, BAŞARININ KİŞİSEL BİR ÖZELLİK OLMADIĞINA İNANDIĞIM İÇİN BU SORUYA , HENÜZ, DERLİ TOPLU BİR CEVAP VERDİĞİMİ SANMIYORUM !

BUNUNLA BERABER, YERLİ VE YABANCI DEĞİŞİK İŞ ADAMLARININ VE YÖNETİCİLERİN BAŞARI KONUSUNDA SÖYLEMİŞ OLDUKLARINI DİKKATE ALARAK BİR LİSTE OLUŞTURDUM. BAŞARILI OLMAK İÇİN ŞU ÖZELLİKLER ÖNE ÇIKMIŞ OLDU !

1- ÇOK ÇALIŞIN,
2- DAİMA ÖĞRENİN,
3- İŞİNİZİ SEVİN,
4- İNİSYATİV KULLANIN,
5- DÜRÜST OLUN,
6- MÜCADELECİ OLUN,
7- KİŞİLİĞİNİZİ GELİŞTİRİN,
8- KATILIMCI OLUN,
9- ADİL OLUN,
10- SABIRLI OLUN.

Tasarım ve Uygulama entegresoft