Vehbi Koç Yaşasaydı!

Vehbi Koç yaşasaydı TÜPRAŞ ı satın almazdı

Vehbi Koç ile 41 yıl iş arkadaşlığı yapan Can Kıraç, Koç Holding in bugünkü yapısıyla ilgili özel açıklamalar yaptı. Kıraç, Vehbi Koç un risk almayı sevmediğini belirterek, Sayın Koç, kredi alıp şirket satın almazdı. Vehbi Koç hayatta olsaydı ne TÜPRAŞ ı ne de Yapı Kredi yi satın alırdı dedi.

Koç Topluluğu nun kurucusu Vehbi Koç un 41 yıllık iş arkadaşı Can Kıraç, Koç Holding in bugünkü durumu ve Türk ekonomisi hakkında özel açıklamalarda bulundu. Can Kıraç, Vehbi Koç la ilgili hatıralarını anlatırken o günlere adeta geri döndü.

RİSKİ SEVMEZDİ

Vehbi Koç un çalışma düzeni hakkında bilgi veren Can Kıraç, işe patronundan daha önce gitmenin çok önemli olduğunu söyledi. Vehbi Koç döneminde, Koç Holding in yaptığı ortaklıkların perde arkasını anlatan Can Kıraç, Çok önemli finansal kombinasyonlar yapardı. Büyüme stratejisinde kendisine sürekli riske ortak olacak büyük firmalar bulurdu. Bugüne kadar Fiat ve Ford la yaptığı ortaklıklarda bile çok dikkatli davranmış, yönetimde kendi hakimeyetinin olmasını istemiştir. Vefatından sonra Koç Holding farklı bir büyüme stratejisi izledi. Rahmi Koç un çocukları Mustafa ve Ali, Koç Topluluğu nu global yapmak için çaba harcıyor. Ancak Vehbi Koç risk almayı sevmezdi. Bir kere bile banka kredisi almadı, kimseye kefil olmadı. Kredi alıp şirket satın almazdı. Vehbi Koç hayatta olsaydı ne TÜPRAŞ ı ne de Yapı Kredi yi satın alırdı diye konuştu.

AİLE ŞİRKETİ DEĞİŞMELİ

Türkiye de hâlâ aile şirketi kavramının devam ettiğini belirten Kıraç, büyük holdinglerde bu yapının korunduğunun altını çizdi. Ailerin hisse paylarını çok büyük olduğunu ancak bunun değişmesi gerektiğini vurgulayan Kıraç, Dünya da trend değişti. Artık aile şirketlerinin başına profesyonel yöneticiler geçiyor. Holdingler halka açılıyor. Yüzde 50 nin üzerinde hisseler dağıtılmalı. Bugün Koç a baktığımızda ailenin gücü yüzde 80 lerde. Yeni atılım yapılacaksa ailelerin gücü yetmez. Aile şirketlerinde başkanlar hırslı ve yetenekliyse başarı geliyor. Ancak bu yapının değişmesi ve kurumsallaşması şart. Türkiye de bunu için bir nesil daha bekleyeceğiz açıklamasında bulundu.

SADE VATANDAŞ SIKINTIDA

Alışveriş için sokağa çıktığında sade vatandaşı gözlemleyerek ülke ekonomisi hakkında bilgi edindiğini ifade eden Can Kıraç, Türk ekonomisindeki en büyük sıkıntının gelir adaletsizliği olduğunu vurguladı. İstanbul da yaşayan birkaç milyon mutlu insana bakıp ülke geneli hakkında yargıda bulunmanın yanlış olduğunu belirten Kıraç, Sade vatandaş bana göre sıkıntıda, ekonomik büyüme olduğunda bunlar olur diyorlar ancak buna katılmıyorum. Avrupa Birliği ni fantezi olarak görüyorum. AB nin Türkiye ye yaklaşımı göstermelik. Bizi istemediklerini açık açık söylüyorlar. AB kapısını çalma tarzımız zaten yanlış. Bugün sahip olduğumuz siyasal, sosyal, eğitim ve işçi haklarıyla AB ye girmemiz mümkün değil dedi.

KOLAY YOLDAN PARA YOK

TÜRKİYE nin en önemli sorunlarının başında eğitim ve işsizlik olduğunu vurgulayan Kıraç, 24-25 Mayıs ta Eduplus tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Liderlik Zirvesi nde gençlere tecrübelerini aktaracak. Can Kıraç şöyle konuştu: Türkiye de herkes üniversite mezunu olacağım diyor. Ancak en çok işsizler üniversite mezunlarından oluşuyor. Teknik liselerin açılması şart. Türkiye de doktor ve öğretmen açığı varsa buna göre planlama yapılmalı. Üniversitelerdeki konferanslarda Vehbi Koç un başarısının sırlarını anlatıyorum. Beni dinledikten sonra öğrencilerin ilk sorusu, Başarı önemli de nasıl zengin oldu onu anlatın oluyor. Gençler kolay yoldan para kazanmak istiyor. Ama çalışmadan hiçbir şey olmaz. Her başarıdan sonra da zengin olunmaz. Bunu anlamak gerek.

İŞTE VEHBİ KOÇ UN SIRLARI

Can Kıraç, Vehbi Koç un Türkiye nin en önemli zenginlerinden biri olmasının sırlarını açıladı. Kıraç, Vehbi Koç un en önemli özelliğinin çalışmayı kendine hayat

Tasarım ve Uygulama entegresoft