Can Kıraç

TEKNOKRAT HÜKÜMET

Can Kıraç

Televizyon haberlerini dinleyip köşe yazarlarımızı da okuduktan sonra, keyifli tatil geçirmek bir yana, geceleri huzur içinde uyumak bile zorlaşıyor! Neyse ki, bu ekonomik ve siyasal krizleri, işhayatının dışında bulunduğum bir dönemde yaşıyor, "arabayı yürütmek" gibi bir sorumluluğu kimseyle paylaşmıyorum! Hürriyet Gazetesi yazarı Serdar Turgut'un başlattığı ve son günlerin gündemine giren "teknokrat hükümet" tartışması ile ılgili olarak "kuyuya bir taş" da ben atmak istiyorum! Kaybolan GÜVEN'in bulunması için kurulması beklenen yeni hükümet formülümü aşağıda görüşünüze sunuyorum:

1- Hükümet Başbakan Bülent Ecevit tarafından kurulur. Bahçeli ve Yılmaz Başbakan yardımcısı olurlar. Böylece; siyasal irade, yeni bakanlar kurulu'nun temelini oluşturur.

2- Kemal Derviş ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı olarak hükümetteki yerini alır.

3- Diğer bakanlıklara (tabii bakanlık sayısı azaltılarak), TBMM dışından, mesleklerinde ehliyetlerini kanıtlamış kişiler atanır. Atamalarda, bu kişilerin, ekonomik programa uyumlu icraat yapacakları konusunda ön mutabakat sağlanır.

4- TBMM, seçimle ve partilerle ilgili yeni düzenlemeleri yasalaştırır.

5- 2002 yılı Mayıs ayında yeni seçim yapılır.

Sonra mı?
"Sonra"yı seçimlerden sonra konuşuruz!
Bu önerinin, "demokrasi"yi her vesileyle katleden bugünkü rejimden daha fena sonuç vereceği görüşüne hiç ihtimal vermiyorum ve "ara rejim" olarak tanımlamasını da, Ecevit'e rağmen (!), içime sindiremiyorum!

Can Kıraç - 20 Temmuz 2001

Tasarım ve Uygulama entegresoft