Can Kıraç

İNAN KIRAÇ SEN ÇOK YAŞA !

Ben, 1207 Can Kıraçım. Ortaköy'de 1938 yılında başlayan Galatasaraylı'lığım, 1946?da, Beyoğlu'na açılan demir kapıları aşarak hayata geçmiş oldu. O günden bu yana, geride kalan elli yıl boyunca, Galatasaraylılık, kafamın içinde sönmeyen bir meş'ale olarak yolumu aydınlatmaya devam ediyor.

Bu yazımın amacı, Galatasaray'a ve Galatasaralı'lığa büyük hizmet sunmuş olan kardeşim İnan Kıraç'a, huzurunuzda:

Ya Ya Ya, Şa Şa Şa İnan Kıraç Çok Yaşa

çekmek içindir. Böyle bir duygunun, bana, nasıl bir gurur ve heyecan verdiğini sizlerin de bilmesini isteyerek bu satırları yazıyorum.

Biz Kıraç'lar, zaman zaman, ?ünlü? olmanın keyfini sürmüş küçük boyutlu bir ailenin fertleriyiz. Babamız Ali Numan Kıraç, Büyük Önder Atatürk'ün ziraatçısı olarak ve Anadolu'nun kıraç topraklarını verimli hâle sokmak için verdiği mücadalayle üne kavuşmuştu. Ben, Ağabey Can Kıraç, 1949/50 yıllarında Türkiye Millî Talebe Federasyonu Başkanı olarak, Ankara, İstanbul ve İzmir Yüksek Okul ve Üniversite öğrencileri arasında üne kavuşmuştum. Kardeşim İnan Kıraç ise, Galatasaray Eğitim Vakfına kattığı itici güç ve kazandırdığı kişilikle ün yapmış bulunuyor. Gayret ve özveri dolu bu uğraş, eğitim davamıza yönelik olduğu için, ben, bu başarıyı ünlülüğün Doktorası'nı yapmak olarak tanımlıyorum.

1950'li yıllarda, babam, kendisini tanıtırken; Ben Can Kıraç'ın babasıyım derdi ve bunu söylemekten büyük bir keyif duyduğunu her hareketiyle belli ederdi. Şimdi, ben, kendimi tanıtırken; Galatasaraylı İnan Kıraç'ın ağabeyiyim diyor ve bu açıklamadan, gerçekten müthiş bir keyif duyuyorum.

Sen çok yaşa Galatasaray Doktora'lı İnan Kıraç!

Can Kıraç
3 Ekim 1996

Tasarım ve Uygulama entegresoft