Can Kıraç

Gözboncuğunun Doğuşu

Can Kıraç

3999 YIL ÖNCE
BİR SONBAHAR GECESİ
"GÖZBONCUĞU"NUN DOĞUŞU !

Benim gözboncuğuna olan tutkumu bilenlerin, sizinle, aşağıda paylaştığım hayâl gücümü hoş karşılamalarını diliyorum!
Hayâl eden : Can KIRAÇ.

Günlerdir aralıksız devam eden yağmur Akdeniz sahillerine vuran deniz suyunu tatlandırıyor ve dalgaların yeşile çalan mavi rengine, köpüklü, berrak, pırıl pırıl bir beyazlık katıyordu... İsa'nın doğumundan ikibin yıl önce, bulutların "Ay"ın sarı yüzünü karartan bir sonbahar gecesinde, Akdeniz'in kumsalları, kadınlı, erkekli ve çocuklu, sırılsıklam bir kalabalıkla dolmuştu... Gökyüzünden denize çağlayan gibi boşalan ve insanları yaşadık-larına pişman eden bu afetin biran önce durması için, kentin soyluları, "İlahlara kurban" töreninde umutsuzca bekleşiyorlardı ! Ufukta,arka arkaya çakan şimşeklerin parlaklığı ışık hüzmelerinden oluşan birer "taç" gibi denizin beyaz başlı dalgalarına gizemli bir ihtişam katıyordu... Kızların, yakaran seslerle ve titreşen namelerle Tanrılar için söyledikleri ilahilerin gökyüzünü doldurduğu bir andı... Birdenbire, gözleri kamaştıran bir ışık, kulakları çınlatan bir ses ve gökyüzünü yeryüzüyle birleştiren "Tanrısal bir buluşma" ve kumsalda, sec-deye kapanan insanların gönüllerini dolduran, umut dolu heyecanlı bir bekleyiş...

Çığlıkların dalgaların sesine karıştığı bu "çılgın" gecede , o an, hayat bütünüyle durmuştu ! Örme saçlı, endamlı, birbirinden daha güzel kızların mermer sunaklara uzanmış şeffaf tenli çıplak vücutlarından dizi dizi süzülen yağmur damlaları, kumlar arasında buğulaşan pırıltılarla "yakamoz" yapan mavi, beyaz, sarı ve yeşil cam parçalarını ıslatıyordu !..

İşte,3992 yıl önce bu gece, şimşeğin " Gücü", kumun "Sihri" ve vücutlardan süzülen yağmurun "İksiri", kaynaşarak,duygu dolu bu renkli camları yaratmıştı! Bunlar, "Gözboncuğu" mace-rasını başlatan ve sonsuza dek sürecek olan, tutku dolu ilahi bir buluşmanın ilk örnekleriydi :
Mavi,Beyaz,Sarı ve Yeşil Gözboncukları...

Tasarım ve Uygulama entegresoft