Can Kıraç

Çin Seyahatnamesi

Can Kıraç

"ÇİN , 2000'Lİ YILLARIN
"SÜPER ÜLKESİ" OLMA YOLUNDA !"
"ÇİN , 21. ASRA HAZIRLANIYOR !"
"ÇİN-İŞİ KAPİTALİZM
KOMUNİZM'E MEYDAN OKUYOR!"
"KIZIL - ÇİN DÜNYAYI KUCAKLIYOR !"

Yukarıdaki "başlıkları" bu yazı serisi için hazırladım. Ancak kesin bir tercih yapamadığım için hepsini altalta yazmaya karar verdim ."Senarist" olma cesareti gösterebilseydim yazacağım hikayenin adını muhakkak "UYANAN DEV" koyardım !

Mayıs ayında, KIZIL ÇİN'E yapılacak bir gurup seyahatine iştirak etme teklifi alınca, bu daveti, bugüne kadar görmediğim bir ülkeyi tanıma fırsatı vereceği için büyük bir heyecanla kabul ettim. Artık, kendi programımı yapmanın özgürlüğü içinde -emekli olmanın tadı böyle zamanlarda anlaşılıyor !- eşimle beraber, bavulumuzu ve fotograf makinelerimizi hazırlayarak bu ilginç seyahat kervanına katıldık. Daha okul sıralarında resimlerine hayretle baktığımız ÇİN SEDDİ ve Pearl Buck'ın merakla okunan romanları , Marco Polo'un ÇİN maceraları, ÇANKAYŞEK'in kahramanlık ve MAO ZETONG'un kızıl ihtilal hikayeleri , 1 milyarı aşan nufusu ve nihayet "SON İMPARATOR " filmi ile dünyanın ilgisini tazeleyen ÇİN DİYARININ, herkesin kafasında bir merak noktası oluşturduğunu sanıyorum.

Ben, bu yazı dizisinde, gördüklerimden, dinlediklerimden ve okuduklarımdan bölümler sunarak, ÇİN'i biraz daha fazla tanımanıza yardımcı olmaya çalışacağım. Binlerce yıllık kültür birikimi olan, toprak büyüklüğü Türkiye'nin 12 katına ulaşan, insan varlığı dünya nufusunun beşte birine yaklaşan , komunizmin ve pazar ekonomisinin yan yana yaşama savaşı verdiği bir ülkeyi, kısa bir seyahatte edinilen izlenimlerle anlamanın ve anlatmanın zorluğunu biliyorum. Buna rağmen , bu yazının , bugünkü ÇİN'i merak edenlere, kalın çizgilerle belirlenmiş bir resim gibi, gerçekçi bir görüntü vereceğini sanıyorum. Yazdıklarımı yeterli bulmayacak okurların ise , en kısa zamanda ÇİN'e gitmelerini tavsiye ediyorum! İnsan hayatı içinde, böyle bir deneyime zaman ayrılması gereğine inanıyorum ve bu ilginç macerayı sizlerin de yaşamasını diliyorum !

* Seyahatnamenin tamamını okumak isteyen kişi bana e-mail atarsa kendisine yazının tamamı postalanacaktır.

Tasarım ve Uygulama entegresoft