Can Kıraç

ANILAR OLAYLAR ADLI YENİ KİTABIM

İş hayatını terk eden üst düzey yöneticiler, yetenekleri varsa, gazete ve dergilerde yazar olmaya soyunurlar. Birçoğu da başarılı olurlar. Bu konuda, gündemde kalacağım hatırlatılarak, bana da umut ve cesaret verici teklifler yapıldı. Köşe yazarlığı gibi bir mertebenin emekle ve birikimle kazanılacağını bildiğim için haddim olmayan bir yere getirilmeyi kabul etmedim. Bu kararımın ne kadar isabetli olduğunu bugün daha iyi anlıyorum.

Ancak, yazı yazmak bir tutku olduğu, ben de bu tutkuya kapıldığım için yazmaya devam ediyorum ve yazılarımı bilgisayarımın dosyalarında saklamaya özen gösteriyorum. İstendiği zaman da bunların dergilerde yayımlanmasından keyif duyuyorum. Bu cümlelerimi okuduktan sonra kitabımın sayfalarına geçecekseniz, karşılaşacağınız yazılar, dosyalarımda toplanmış, bazıları dergilerde yayınlanmış, televizyon, gazete ve dergi röportajlarında anlatılmış bir Anılar Olaylar demetidir. Konuların çeşitliliğini hoşgörüyle karşılamanızı diliyorum.

Bunları bir kitap içinde toplamamın açıklamasını şöyle özetlemek isterim: İşhayatından ayrıldıktan sonra, eğitim kurumlarına, derneklere, şirket topluluklarına konuşmacı olarak davet ediliyorum.. Üniversite ve yüksek okul öğrencileri, Vehbi Koç?la olan 41 yıllık beraberliğimi bilerek, benden zengin olmanın kestirme yollarını öğrenmek istiyorlar. Genç yöneticiler deneyimlerimden ders almaya yöneliyorlar. Orta yaşlılar anılarımdan kendileri için hisse çıkarıyorlar. Emekliliğe yaklaşmış olanlar ise benimle nostaljik duygularını paylaştıklarını söylüyorlar. Sizin, bu kitapta, zengin olmanın sihirli deyneği dışında, yukarıda değindiğim bütün konulardan parçalar bulacağınızı sanıyorum. Çünkü, ben, bu kitabı yayımlayarak, yaşadığım olayların ve anıların, siyah-beyaz iz bırakmalarına aracı olmaya çalıştım... Ayrıca, cumhuriyet tarihimizin bazı önemli olaylarını ve bize çağdaş Türkiye yolunu açan Atatürk?ü kitabımın sayfalarına serpiştirerek, genç kuşakları yobazlığın karanlık dehlizlerine çekmek isteyelere, ?Cumhuriyet ve Atatürk? sayesinde bugünlere geldiğimizi anımsatmak istedim.

Kitabımı bir sinema filmi olarak kabul ederseniz, filmin senaristi, yönetmeni, kamerameni ve başoyuncusu kendim oldum. Böyle olunca da yapımcılığı kimseye bırakmadım, kitabın basım ve yayın masraflarını kendim karşıladım!.. Kitabımı, kitaplığınızın bir köşesinde, gelecek kuşaklar için saklamanızı diliyorum! Çünkü, benim iz bırakma umudumu yaşatmanızı bekliyorum!

Can Kıraç-Küçük Çamlıca-Ocak- 2004

Tasarım ve Uygulama entegresoft